Načítání...

Příprava ke svátostem

KŘEST

Křest malého dítěte: Pokud chcete pokřtít své dítě, prosím vás rodiče, aby jste se ozvali duchovnímu správci a domluvili si schůzku. Vezměte s sebou Rodný list dítěte, Občanské průkazy, Oddací list (pokud máte). Křtu předchází krátká příprava rodičů. Podmínky křtu: křesťanská víra rodičů (alespoň jednoho) nebo jiná záruka, že dítě bude vychováváno ve víře. Je potřeba si domluvit kmotra (kmotru), který je praktikující věřící a je biřmován.

Křest školáka: Měl by navštěvovat pravidelnou výuku náboženství ve škole. Ostatní viz výše.

Křest dospívajícího nebo dospělého člověka: U dospívajícího souhlas zákonného zástupce. Cesta ke křtu vede po těchto stupních:

1.Seznamování s vírou, tzv. prekatechumenát. 2. Katechumenát, tj. poznávání celé nauky církve, praxe modlitby a zvykání si na křesťanský život, v průběhu svěřování pokladů víry, žehnání, skrutinia a další. Podle připravenosti kandidáta (nejméně rok, běžně 2-3 roky) pak vyvrcholí tato cesta přijetím křtu, biřmování a eucharistie o velikonocích. Následuje ještě několik týdnů mystagogie – uvádění do tajemství víry. Zájemci o křest ať kontaktují duchovního správce.

KŘEST

BIŘMOVÁNÍ

Poslední biřmování bylo ve farnosti v roce 2006. Pokud budou zájemci, mohla by od října 2009 začít příprava dalších zájemců. Zájemci kontaktujte duchovního správce.

birmovani

SVÁTOST SMÍŘENÍ

Můžete přistoupit ke slavení této svátosti vždy půl hodiny před každou mší svatou, dále během adorace na 1.pátek v měsíci. Před vánocemi a velkonocemi je pak čas ke slavení rozšířen a přijíždí další zpovědník. Mimoto můžete požádat duchovního správce i o jiný soukromý termín.

EUCHARISTIE

Přijímat eucharistii můžete při každé mši svaté, pokud máte duši očištěnou od hříchu svátostí smíření a máte v pořádku své případné manželství. Nemocným donáším Svátost na požádání domů. Máme též akolytu Tomáše Vaňka, který má pověření podávat Svátost oltářní.

Každý 1.pátek v měsíci konáme adoraci po mši sv. v délce 2hodin. Adoraci děláme též při Adoračním dnu farnosti 5.3., o velikonocích na Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílou sobotu dopoledne, celonoční adoraci děláme před slavností Těla a Krve Páně. O tomto svátku též konáme eucharistické procesí po náměstí se 4 oltáři.

POMAZÁNÍ NEMOCNÝCH

Pravidelně každý měsíc jeden čtvrtek odpoledne navštěvuji doma s touto svátostí a s Eucharistií všechny, kdo chtějí a už nedojdou do kostela (kolem 10 lidí). Jednou ročně je možnost přijmout tuto svátost v kostele. Jinak kdykoliv na požádání.

MANŽELSTVÍ

Zájemci o církevní sňatek, muž a žena, ať kontaktují duchovního správce a domluví si schůzku. Vezměte s sebou Občanské průkazy, Křestní listy (nemusíte, pokud jste z Blížkovic). Příprava obsahuje několik setkání (podle možností asi 6), kde si probereme podstatné prvky manželství a obřad svatby. Doporučuje se přijít asi 3 měsíce před plánovaným termínem svatby, aby se všechny záležitosti stačily vyřídit.

KNĚŽSTVÍ

Zájemci z řad mladých mužů ať kontaktují duchovního správce.